19 maja 2018

zobacz regulamin

Autor not biograficzno-artystycznych:
prof. Artur Winiarski Wydział Malarstwa ASP w Warszawie

Organizator:
Towarzystwo Przyjaciół ASP w Warszawie

Szanowni Państwo,

Z ogromną radością i prawdziwą satysfakcją prezentujemy Państwu katalog prac 71 dydaktyków Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, które są przedmiotem aukcji - wydarzenia organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół ASP w Warszawie we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. To przedsięwzięcie jest niezwykle ważne ze względu na przyświecający mu szczytny cel - pomoc studentom naszej Uczelni. Jest to także okazja do zaprezentowania ciekawych obrazów, rysunków, grafik, litografii, plakatów, rzeźb czy fotografii z lat 1945-2017 r. autorstwa wyjątkowych profesorów ASP w Warszawie.

Wśród darczyńców znaleźli się bowiem pedagodzy kilku pokoleń. Są nimi obecni wykładowcy warszawskiej ASP: prof. Stanisław Baj, prof. Jacek Dyrzyński, prof. Mirosław Duchowski, prof. Wiktor Jędrzejec, prof. Lech Majewski, prof. Jarosław Modzelewski, prof. Błażej Ostoja-Lniski, prof. Piotr Smolnicki, dr. hab. Paweł Susid, prof. Leon Tarasewicz, prof. Wojciech Zubala, prof. Andrzej Zwierzchowski, a także nasi zacni Nestorzy, jak: prof. Henryk Chyliński, prof. Piotr Gawron, prof. Stefan Gierowski, prof. Leszek Hołdanowicz, prof. Grzegorz Kowalski, prof. Jan Kucz, prof. Grzegorz Pabel, prof. Janusz Pastwa, prof. Wojciech Sadley, prof. Ryszard Sekuła, prof. Stanisław Słonina, prof. Rafał Strent, prof. Wiesław Szamborski, prof. Rosław Szaybo, prof. Mieczysław Wasilewski, prof. Stanisław Wieczorek, prof. Gustaw Zemła czy nieżyjący już: prof. Wojciech Fangor, prof. Teresa Pągowska, prof. Janusz Przybylski, prof. Jerzy Tchórzewski, prof. Henryk Tomaszewski oraz prof. Dorota Grynczel i wielu wielu innych. To chlubny katalog nazwisk wybitnych - znanych, lubianych i cenionych na całym świecie, którymi nasza Akademia niezmiennie się szczyci i z których jest dumna.

Chciałbym w tym miejscu złożyć szczególnie gorące podziękowania wszystkim artystom i ich rodzinom za hojność i bezinteresowną pomoc, bez której ta aukcja nie mogłaby się odbyć. Cieszy mnie, że są wśród nas osoby, które dzielą się swoimi dokonaniami także w ten sposób i że to grono jest tak liczne.

Gratuluję wspaniałego pomysłu inicjatorowi przedsięwzięcia - prof. Stanisławowi Wieczorkowi - i doceniam jego trud oraz ogromne zaangażowanie w proces kompletowania dzieł. Dziękuję prof. Krzysztofowi Truszowi za pomoc we wszelkich działaniach towarzyszących wydarzeniu oraz Towarzystwu Przyjaciół ASP za wspaniałą organizację.

Swoją wdzięczność kieruję również w stronę domu aukcyjnego „Rempex” za profesjonalne przeprowadzenie całej aukcji. Mam nadzieję, że zyski, jakie z niej wpłyną, staną się konkretną pomocą materialną dla potrzebujących studentów i przyczynią się do dalszego rozwoju sztuki w Polsce.

Prof. Adam Myjak

Rektor ASP w Warszawie

Stanisław BAJ (ur. 1953)

1
Rzeka Bug, 2013 olej, płótno; 46 x 55 cm;
sygn. p. d.: S. Baj
Cena sprzedaży 5 000 zł

Elżbieta BANECKA (ur. 1965)

2
Tokimono, 2017 akryl, olej, płótno; 20 x 20 cm;
sygn. i dat. p. d.: Elżbieta / Banecka / 2017
Cena sprzedaży 2 200 zł

Piotr BOGUSŁAWSKI (ur. 1941)

3
Z cyklu: Twarze, 2012 akryl, papier; 59 x 42 cm (w świetle passe-partout);
sygn. i dat. l. d.: BOGUSŁAWSKI 11/12.
Cena sprzedaży 500 zł

Henryk CHYLIŃSKI (ur. 1936)

4
Opozycja, 1988 serigrafia, karton; 59 x 42 cm (zadruk);
sygn. i dat. p. d.: H. Chyliński 88
Cena sprzedaży 800 zł

Agnieszka CIEŚLIŃSKA-KAWECKA (ur. 1964)

5
Figura 12, 2012 intaglio, papier; 100 x 70 cm;
sygn. i dat. p. d.: Agnieszka Cieślińska 2012
Cena sprzedaży 300 zł

Mirosław DUCHOWSKI (ur. 1948)

6
Nagroda 2, 2014 technika własna, mieszana, płótno; 70 x 50 cm;
sygn., dat. i opisana na odwrocie
Cena sprzedaży 2 400 zł

Jacek DYRZYŃSKI (ur. 1946)

7
Wielokrotności, 2012 masa papierowa, tektura; 70 x 50 cm;
sygn. i dat. p. d.: JACEK DYRZYŃSKI 2012
Cena sprzedaży 2 200 zł

Marek DZIENKIEWICZ (ur. 1951)

8
Wirujące rozbłyski, 2017 akryl, płótno; 92 x 68 cm;
sygn., dat. i opisany na odwricie
Cena sprzedaży 2 200 zł

Wojciech FANGOR (1922-2015)

9
Bez tytułu (Warszawa), 1945 ołówek, papier; 21 x 30 cm;
sygn. i dat. p. d.: Fangor 45
Cena sprzedaży 5 500 zł

Piotr GARLICKI (ur. 1969)

10
Plakat - Two Worlds druk, papier; 98 x 68 cm;
faksymile l. d.: GARLIK 2016
Cena sprzedaży 200 zł

Piotr GARLICKI (ur. 1969)

11
Plakat - Calineczka dla dorosłych druk, papier; 98 x 68 cm;
faksymile po środku, po prawej: GARLIK 2015
Cena sprzedaży 200 zł

Piotr GARLICKI (ur. 1969)

12
Plakat - 20-lecie teatru montownia druk, papier; 98 x 68 cm;
faksymile l. d.: GARLIK 2017
Cena sprzedaży 200 zł