Nr katalogowy: 846
Zegar talerzowy, konsolowy, typu „vorderzappler”
Niemcy, 1 poł. XVIII w.
z parą nóżek z przodu i podpórką z tyłu; kartusz z cienkiej, repusowanej blachy mosiężnej, nałożonej na wyciętą po konturze płytkę żelazną; dekoracja reliefowa z motywem rocaille’ów, muszli, wolut i esownic; tarcza z miedzianym pierścieniem, z podziałem godzinowym rzymskim i minutowym arabskim;
wskazówki ażurowe, złocone; środek tarczy zdobiony grawerunkiem z ornamentem wstęgowo-okuciowym; wahadełko poruszające się przed tarczą, ze złoconą, solarną soczewką; mechanizm w prostopadłościennej puszce umocowanej z tyłu, opatrzonej dwoma oszklonymi, bocznymi przeźroczami, obwiedzionymi mosiężną ramką;
mosiądz, żelazo, miedź; wys. 22 cm, szer. 17 cm, głęb. (z wahadełkiem) 7 cm.
Niemcy, 1 poł. XVIII w.