Nr katalogowy: 622
Wazon z dekoracją ornamentalną naśladującą marmoryzację
ceramika mozaikowa barwiona w masie;
Francja, Vallauris, Jean Gerbino (1876-1966) - atelier,
2 poł. XX w.
o kolistym brzuścu z bębnową obręczą pośrodku, z dostawionymi małymi, trójkątnymi uchwytami , z rozchyloną, koniczną szyjką z obręczową krawędzią; wokół brzuśca i szyjki dekoracja kostkową zielono- brązowo- beżową mozaiką; na bębnowej obręczy wokół brzuśca szlak stylizowanych 6-dzilnych rozet wpisanych w błękitne romby; uszka krawędź czarne;
ceramika mozaikowa barwiona w masie (w typie chińskiej ceramiki nériage), szkliwo ołowiowe i szkliwa barwne; wys. 15,3 cm, średn. ok. 15 cm;
sygn. od spodu, na obręczy podstawy, wyciskami: w owalu: VALLAURIS (2-krotnie) oraz: GERBINO
Francja, Vallauris, Jean Gerbino (1876-1966) - atelier, 2 poł. XX w.
Interesujący wyrób mało znanego w Polsce ceramika pochodzącego z Sycylii, Jeana Gerbino, twórcy ciekawej technologii ceramiki mozaikowej, nawiązującej do chińskiej techniki - zw. nériage, opracowanej ok. VIII w. Gerbino tworzył w atelier w miejscowości Vallauris na Rivierze francuskiej, znanym ośrodku ceramicznym (m.in. studio ceramiczne Picassa).